Sprawozdanie z działalności Koła PZW nr 126 „Policja” Włocławek za lata 2013 - 2016

Włocławek 16.01.2017 r.



Sprawozdanie z działalności Koła PZW nr 126 „Policja” Włocławek za lata 2013 - 2016


Koledzy

W okresie sprawozdawczym skład osobowy władz i organów statutowych Koła przedstawiał się następująco:


Zarząd Koła

  • Leszek Tretyn – prezes

  • Krzysztof Nijakowski – wiceprezes ds sportu/w trakcie kadencji zmienił kol.T. Buczkowskiego/

  • Andrzej Horst – wiceprezes ds organizacyjnych i młodzieży

  • Stanisław Włodarczyk – skarbnik

  • Czesław Wilczyński – sekretarz

  • Leszek Olkiewicz – gospodarz

  • Marek Lewandowski – członek/w trakcie kadencji zmienił kol. J. Dąbrowskiego/


Komisja Rewizyjna

  • Artur Woźniak – przewodniczący

  • Herbert Ertmański – członek

  • Kazimierz Murszewski – członek

Sąd Koleżeński

  • Koł Mirosław Bocheński – przewodniczący/w trakcie kadencji zmienił kol. P. Smardzewskiego/

  • Krzysztof Czapski – zastępca przewodniczącego

  • Zbigniew Ozdowski – sekretarz – dokooptowany do składu Sądu w miejsce zwolnione przez kol. M. Bocheńskiego

W 2014 roku Zarząd, w ramach przysługujących uprawnień powierzył funkcję rzecznika dyscyplinarnego Kola – kol. Henrykowi Kmieciowi.


    Koledzy

Na Walnym Zgromadzeniu w dniu 28..02.2016 r. oceniliśmy działalność Koła w 2015 roku oraz w formie uchwały przyjęliśmy plan pracy na najbliższe 12 miesięcy, który zobowiązywał nas do:

  • kontynuowania skutecznych działań na rzecz konsekwentnego zwiększania ilości członków Koła, w tym młodzieży;

  • poprzez kontynuowanie działalności Grupy Społecznej Straży Rybackiej inicjowanie akcji mających na celu lepszą ochronę wód związkowych przed zanieczyszczeniami i kłusownictwem;

  • aktywnego włączania się do akcji mających na celu sprzątanie brzegów wód PZW, ze szczególnym uwzględnieniem j. Skoki – Żwirownia, jako wody powierzonej Kołu pod opiekę;

  • wspólnego z Kołem PZW nr 125 „Kazimierz Wielki” zorganizowania 3 Otwartych Między Kołowych Zawodów Spławikowych dla wędkarzy Okręgu Mazowieckiego PZW;

  • wspólnego z Komendą Miejską Policji we Włocławku zorganizowania „Programu edukacyjno – ekologicznego dla dzieci i młodzieży”;

  • realizowania działalności sportowo – rekreacyjnej zawartej w „Terminarzu imprez wędkarskich” Koła PZW nr 126 „POLICJA” Włocławek na 2015 rok.;

  • w celu poprawy komunikacji informacyjnej wewnątrz Koła, kontynuować eksponowanie informacji związanych z jego bieżącą działalnością na stronie internetowej utworzonej na portalu Okręgu Mazowieckiego PZW.;

  • podjęcia działań mających na celu utworzenie przy naszym Kole szkółki wędkarskiej;

  • podejmowania przez władze i organy Koła działań mających na celu tworzenie przyjaznej i koleżeńskiej atmosfery we wszystkich formach jego aktywności związkowej.;


Początek 2014 roku był dla nas jak i dla wszystkich Kół byłego Okręgu Płocko – Włocławskiego PZW momentem szczególnym. W wyniku podjętych jednomyślnych uchwał Zjazdów Nadzwyczajnych delegatów Okręgów Płocko – Włocławskiego i Mazowieckiego staliśmy się integralną częścią Okręgu Mazowieckiego PZW.

Konsekwencje tych decyzji wędkarze przyjęli z pewną rezerwą. Pozytywnym elementem zmian było niewątpliwie znaczące zmniejszenie wysokości składki okręgowej. Niestety po połączeniu nie nastąpiło automatyczne, jak to nam obiecywał RZGW w Warszawie przepisanie wód dzierżawionych przez nasz Okręg do Okręgu Mazowieckiego. Jak wiemy, ten stan trwał przez cały 2014 rok. Na szczęście mamy to już za sobą. Do rozstrzygnięcia sądowego pozostają w dalszym ciągu wody Zbiornika Soczewka i j. Lucień.

W naszych planach na nową kadencję musieliśmy uwzględnić zasady oceny działalności kół obowiązujące w Okręgu Mazowieckim PZW. Za przewidziane w nich określone i zrealizowane formy pracy, koła otrzymują punkty, które przekładają się w konsekwencji na wysokość odpisu ze składki członkowskiej. Uwzględniając tę sytuację, w uchwałach kolejnych Walnych Zgromadzeń zawarliśmy nowe, przewidziane statutem formy działania,


Z perspektywy minionych 4 lat pracy możemy z satysfakcją powiedzieć, że przyjęte ambitne plany zostały zrealizowane niemal w całości. W szczególności należy podkreślić, że:


  • Ilość członków naszego Koła wzrosła z 181 w 2013 r.. do 541 na dzień 31.12.2016 r.:

  • Utworzyliśmy przy naszym Kole Grupę Społecznej Straży Rybackiej, chętni do pracy Koledzy zostali przeszkoleni i umundurowani Systematycznie doposażamy ich w sprzęt niezbędny do poprawy warunków pracy/kamizelki rzutki ratunkowe, środki łączności/ .Mimo krótkiego okresu działania mogą pochwalić się dobrymi rezultatami w pracy na rzecz ochrony wód związkowych. Należy podkreślić, że w tym obszarze działania dobrze układa się współpraca z Policją. W samym 2016 roku wykonali oni 14 patroli/w tym 8 z Policją/ w trakcie, których skontrolowano 47 wędkarzy, a także stosowano pouczenia. Wraz z funkcjonariuszami Policji kontrolowano jeziora: Skoki, Grójec, Lubiechowo i Lutobórz oraz Wisłę w granicach administracyjnych Włocławka:

  • Wspólnie z Kołem PZW nr 125 „Kazimierz Wielki”zorganizowaliśmy na j Grójec, Skoki i na Zalewie Włocławskim w Dobrzyniu n/Wisłą między kołowe, otwarte zawody spławikowe, W imprezach tych brali udział przedstawiciele 12 kół, a Koledzy z Koła 126 stanowili w nich nie tylko największą grupę, ale wygrywali poszczególne zawody oraz klasyfikację końcową:

  • Wspólnie z Komendą Miejską Policji we Włocławku zrealizowaliśmy w latach 2014 - 2016 „Program edukacyjno – ekologiczny dla dzieci i młodzieży”. Na przedsięwzięcie to składał się konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pn. „Czyste wody – zdrowe ryby” oraz cykl spotkań z młodzieżą w ponad 30 placówkach szkolno – wychowawczych miasta i gminy Włocławek. W spotkaniach tych, które prowadzili policjanci z „Zespołu ds prewencji kryminalnej i patologii” oraz „Ogniwa prewencji na wodach i terenach przyległych”, omawiano zapisy R.A.P.R. ,wybrane fragmenty ustawy o rybactwie śródlądowym, a także dyskutowano nad sposobami bezpiecznego spędzania czasu wolnego nad wodą. W całym przedsięwzięciu w samym tylko 2016 roku/dane na koniec października 2016 roku/ uczestniczyło 1665 dzieci i ponad 150 nauczycieli i wychowawców. Natomiast w konkursie plastycznym „Czyste wody – zdrowe ryby” dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów Włocławka i jego okolic, wzięło udział 666 młodych artystów oraz w charakterze wspierających 100 nauczycieli. Autorzy najlepszych prac w obecności lokalnych mediów, rodziców oraz wychowawców zostali wyróżnieni nagrodami rzeczowymi a nauczyciele otrzymali okolicznościowe listy gratulacyjne.

    Mając na względzie podniesienie rangi i prestiżu tego unikalnego w skali Okręgu przedsięwzięcia, ubiegłoroczny finał konkursu odbył się reprezentacyjnej sali Włocławskiego Centrum Kultury „BROWAR-B”we Włocławku. Środki finansowe na zrealizowanie zawodów „Między Kołowych...” oraz konkursu plastycznego, poza własnymi, dzięki naszym staraniom pochodziły z Okręgu Mazowieckiego PZW oraz sponsorów:

  • realizując obowiązki opiekuna j. Skoki, zorganizowaliśmy w 2016 roku 6 akcji sprzątania brzegów łowiska.. W pracach tych uczestniczyło 51 wędkarzy naszego Koła, którzy przepracowali łącznie 182 roboczogodziny:

  • W ramach poprawy komunikacji informacyjnej rozbudowaliśmy stronę internetową Koła funkcjonującą na portalu Okręgu Mazowieckiego PZW, Przyjęta i realizowana zasada, że wszystkie niezbędne informacje dotyczące organizowanych przez nas przedsięwzięć są publikowane w internecie tego samego dnia, sprawia, że znaczne grono Kolegów ma dostęp do aktualnych informacji, co w sposób oczywisty przekłada się to na poprawę komunikacji informacyjnej wewnątrz Kola Po blisko 3-letnim działaniu tej formy prezentacji naszych dokonań i komunikowania się z członkami Koła , uwzględniając jej zawartość oraz merytoryczny przekaz, możemy z satysfakcją powiedzieć, że należy ona do najlepszych.

    W celu poprawy skuteczności pracy z młodzieżą umieściliśmy na stronie nowy plik informacji pn. „Poradnik młodego wędkarza” poświęcony wzbogacaniu i doskonaleniu praktycznych umiejętności wędkarskich.

    W dniu 26.11.2015 r. na spotkaniu Zarządu Okręgu Mazowieckiego z prezesami kół PZW z byłego Okręgu Płocko – Włoclawskiego zaproponowaliśmy, aby fakt dobrze prowadzonej strony internetowej był uwzględniany przy rocznej ocenie kół . Jeżeli w trakcie dyskusji wyrazicie podobną opinię, to nasze stanowisko w formie wniosku z Walnego Zgromadzenia ponownie przekażemy do OM PZW:

  • W celu promowania wizerunku Kola zamówiliśmy 100 czapek wędkarskich i samoprzylepnych naklejek z logo, które otrzymają uczestnicy przedsięwzięć sportowych oraz członkowie władz i organów Kola PZW nr 126 „Policja”:

  • W ramach działalności sportowo – turystycznej organizowaliśmy „Wycieczki na dorsza”. W roku ubiegłym w takim przedsięwzięciu wzięło udział 23 wędkarzy/w 2015 – 30/ z opinii uczestników tych przedsięwzięć wynika, iż były to udane i trafione inicjatywy, które należy kontynuować:

  • W okresie sprawozdawczym realizowaliśmy w całości przewidziany cykl zawodów spławikowych i spinningowych. Niestety, z przyczyn obiektywnych tj. braku odpowiedniej grubości pokrywy lodu, udało się przeprowadzić tylko jedne 2-turowe podlodowe mistrzostwa koła;

  • Z satysfakcją należy odnotować fakt, że we wszystkich przedsięwzięciach sportowo – turystycznych realizowanych w samym tylko 2016 roku uczestniczyło łącznie 220 wędkarzy naszego Koła przy wsparciu 48 sędziów. Uwzględniając uczestników zawodów między kołowych, te wielkości przedstawiają się odpowiednio: 402 wędkarzy i 75 sędziów. W tym miejscu należy podkreślić, że w zawodach ogólnodostępnych startowało ponad 60 kolegów z naszego kola:

  • w ramach form pracy związkowej winniśmy w szczególności doceniać oddolne inicjatywy, które mają wpływ na pogłębianie integracji naszego wewnątrz kołowego środowiska. Do takich przedsięwzięć niewątpliwie należy zaliczyć zorganizowanie przez Kol. Marka Paściaka w 2016 roku/w latach poprzednich również/ ,4 wędkarskich spotkań nad wodą, w których brało udział 56 kolegów, w większości należących do naszego koła;

  • W dniu dzisiejszym zwycięzcom rocznej klasyfikacji grand prix wręczymy puchary i okolicznościowe dyplomy. Wyróżnimy również najlepszych wędkarzy całego cyklu ubiegłorocznych między kołowych, otwartych zawodów spławikowych. Warto zauważyć, że w gronie 6 najlepszych wędkarzy tej klasyfikacji, 5 to Koledzy z naszego Kola:

  • W planach Koła w latach 2014 - 2016 przewidzieliśmy możliwość wyróżniania nagrodami rzeczowymi większość uczestników naszych zawodów/poza imprezami o charakterze mistrzowskim/. Zamierzenia te udało nam się zrealizować. Musimy jednak pamiętać, że ich wysokość musi być uwarunkowana możliwościami finansowymi Koła. W tym miejscu warto przypomnieć, że w zawodach spławikowych nie pobieraliśmy opłat na posiłki. Koszty związane z tymi wydatkami ponosiło Koło;

  • W okresie sprawozdawczym dwóch naszych Kolegów uczestniczyło również w Spławikowych Mistrzostwach Okręgu Mazowieckiego PZW:

  • Wędkarze z naszego Kola wielokrotnie uczestniczyli i odnosili sukcesy w Spławikowych Mistrzostwach Polski Policjantów. W 2016 roku 3-osobowa drużyna reprezentująca policjantów woj. Kujawsko – Pomorskiego podczas IV Mistrzostw Polski Służb Mundurowych i XIII Mistrzostw Policjantów w obu klasyfikacjach została II wicemistrzem Polski. W składzie tej drużyny znaleźli się min.: kol. St. Włodarczyk i L. Tretyn. Inny nasz Kolega tj. Przemysław Strzelecki został w ubiegłym roku spławikowym wicemistrzem Polski nauczycieli.

  • W Kole posiadamy 9 uprawnionych sędziów dyscyplin wędkarskich. W całym 2016 roku sędziowali oni 72 razy w głównie w zawodach Koła, jak również pomagali innym kołom, które takiej kadry sędziowskiej nie posiadają. Jeden z Kolegów sędziował w zawodach okręgowych i GPP. W celu poprawy jakości pracy społecznej świadczonej na rzecz Koła zakupiliśmy dla najaktywniejszych sędziów i Kolegów z GSSR teczki na przechowywanie niezbędnej dokumentacji i akcesoriów służących do wypełniania stosownych dokumentów. a także wyposażyliśmy ich w odpowiednie nieprzemakalne obuwie:

  • Dla sprawnego i zgodnego z przepisami przebiegu imprez, korzystamy z opracowanego w Kole konspektu do prowadzenia zawodów wędkarskich. Opracowaliśmy również na potrzeby własne : „Regulamin Towarzyskich Zawodów Spławikowych”, „Regulamin Towarzyskich Zawodów Spinningowych” oraz Regulamin Spławikowego GPX.” Przepisy te wdrożono do realizacji stosownymi wewnętrznymi uchwałami i zamieszczono następnie na stronie internetowej Koła. Nadmienić wypada, że wg naszego regulaminu zawodów spławikowych rozgrywane były Między Kołowe, Otwarte Zawody Wędkarskie. Kolejną i jak wykazała praktyka, potrzebną inicjatywą było wyposażenie sędziów w zafoliowany dokument zawierający kompendium wiedzy z zakresu „Zasad organizacji sportu wędkarskiego”. Korzystający z niego mogą w sposób szybki i sprawny wyjaśniać wszelkie spory i wątpliwości zaistniałe w trakcie zawodów:


  • W ramach działalności statutowej i obowiązków wynikających z potrzeby wzbogacania naszych wód, uczestniczyliśmy w zarybianiu jeziora Skoki:

  • W poszukiwaniu nowych łowisk, przez dwa tygodnie maja i czerwca 2015 roku kilu Kolegów z naszego Koła przygotowywało na Włocławskiej Kępie/677kilometr Wisły/ - poniżej włocławskiej zapory wodnej/, dwa nowe miejsca pod zawody wędkarskie. Niestety, ze względu na katastrofalnie niski poziom lustra wody nasze wysiłki nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Z przykrością przyjęliśmy również informacje o podjęciu prac ziemnych w ramach „Planu zadań ochronnych dla Skoków Natura 2000” na naszym najlepszym łowisku tj. na półwyspie Żwirownia Skoki. W ich wyniku zlikwidowanych zostało 20 najbardziej wartościowych stanowisk.. Ta część półwyspu, po przekopaniu, już jako wyspa, przeznaczona została na nowe lęgowisko dla gniazdujących na tym akwenie ptaków siewkowych. Z tego też względu jesteśmy zainteresowani przygotowaniem nowego łowiska na grobli łączącej Skoki I i Skoki II. W tym celu, wiosną ubiegłego roku grupa kolegów z naszego Kola, po uzyskaniu stosownej zgody od gminy Włocławek, przez kilka dni wykonała szereg prac mających na celu przygotowanie nowych stanowisk w tej części akwenu, którego jesteśmy opiekunem. Prace te będziemy kontynuowali w 2017 roku. Sytuacja ta wymusiła na nas zaplanowanie dwóch zawodów na łowisku w Dobrzyniu n/Wisłą. Kolejnym, mało dla nas mało przyjemnym faktem jest wyłączenie z wędkowania przez RZGW dolnego awanportu włocławskiej zapory wodnej/tzw. kanału śluzowego/. Położona na powierzchni betonowej w części brzegowej kanału, podwójna warstwa żywicy praktycznie uniemożliwia bezpieczny dostęp do łowiska:

     

Koledzy

Chciałbym Was z satysfakcją poinformować, że powołana przez Okręg Mazowiecki PZW komisja ds. oceny pracy Kół PZW, podobnie jak w latach poprzednich, przyznała nam za całokształt działalności w 2016 roku 57 punktów na 60 możliwych. W praktyce przełoży się to na 50-cio procentowy odpis ze składki członkowskiej dla Koła w 2017 roku. Cieszymy się z tego faktu, tym bardziej, że uczciwie na taką ocenę zapracowaliśmy. Podkreślenia wymaga fakt, że na ten wynik pracowało wielu Kolegów z Koła PZW nr 126 „Policja”, za co im serdecznie dziękuję.

.Sumując ilość wędkarzy naszego Koła biorących udział w zawodach wędkarskich, sędziowaniu, służbach GSSR, sprzątaniu brzegów jezior, uczestniczących w wyciecze „Na dorsza”, to okaże się, że w wymienionych formach pracy brało udział łącznie ponad 500 Kolegów .

Niestety nie udało się nam zorganizować, ujętej w planie pracy na 2016 rok, szkółki wędkarskiej. Wydaje się, ze to trudne i złożone przedsięwzięcie w chwili obecnej, z różnych względów przerasta nasze możliwości. Uważam jednak, że po lepszym rozpoznaniu problemu, a w szczególności znalezieniu chętnych i dobrze przygotowanych do tej formy pracy z młodzieżą Kolegów, należy ponowić próbę założenia szkółki, tym bardziej, że w Kole powołaliśmy do życia „Komisję ds. młodzieży”.


Koledzy

Do połowy 2015 roku zebrania Zarządu Koła odbywaliśmy w sali konferencyjnej mieszczącej się w budynku biura Okręgu Mazowieckiego PZW we Włocławku przy ul. Sienkiewicza 15. Nasze kilkumiesięczne starania mające na celu pozyskanie pomieszczenia, które moglibyśmy przeznaczyć na siedzibę Koła uwieńczone zostały sukcesem. Uzyskaliśmy zgodę na zagospodarowanie pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku, w którym odbywamy dzisiejsze Walne Zgromadzenie. Praktycznie w ciągu 2 tygodni pomieszczenie zostało pomalowane i przystosowane do użytkowania zgodnie z jego przeznaczeniem. Wszystkie prace adaptacyjne wykonano w czynie społecznym, a większość jego wyposażenia przekazana została nieodpłatnie przez Kolegów z Koła.


Koledzy

Analiza stopnia realizacji przyjętego na początku 2016 roku planu pracy wskazuje na potrzebę:

  • utrzymania w roku 2017 podobnych form pracy związkowej, w tym również zawartych w terminarzu imprez wędkarskich Koła:

  • utrzymania i poprawienia ich jakości od strony organizacyjnej

  • podjęcia próby założenia przy Kole szkółki wędkarskiej

W szczególności chcielibyśmy, jak to wynika z terminarza imprez wędkarskich w roku 2017 zorganizować samodzielnie dwa Między Kołowe, Otwarte Zawody Wędkarskie na j Skoki, oraz w Dobrzyniu n/Wisłą na Zalewie Włocławskim. Nową i niewątpliwie ciekawą inicjatywą będzie zorganizowanie „I Spławikowych Mistrzostw Kół Policyjnych Okręgu Mazowieckiego PZW”. Przypomnę, że to nasze Koło w 1983 roku na j Skoki było organizatorem pierwszych ogólnopolskich zawodów spławikowych RSW.

Jeszcze w tym roku Okręg Mazowiecki PZW będzie wymagał od nas/od pozostałych kół również/, uruchomienia komputerowego systemu ewidencji członków, a także wytwarzania i wysyłania drogą elektroniczną znacznej części dokumentacji finansowej. Pociągnie to za sobą konieczność zakupienia komputera, drukarki, wydatkowania dodatkowych środków na zakup programu i dostępu do internetu. Poza techniczno – finansowymi aspektami problemu pojawia się kłopot z fizyczną obsługą ww. urządzeń.

Niewątpliwie dużym wyzwaniem będzie dla nas zrealizowanie wspólnie z Komendą Miejską Policji we Włocławku kolejnej edycji „Programu edukacyjno – ekologicznego dla dzieci i młodzieży”.

Na dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu, przyjmiemy plan pracy oraz budżet Koła na 2017 rok. Wierzę, że postawione w nich zadania oraz przewidziane do ich realizacji środki zostaną w wymiarze rzeczowym i finansowym wykonane.


Koledzy

Jak już na wstępie wspomniałem, w okresie sprawozdawczym, ilość wędkarzy Koła w porównaniu do 2013 roku wzrosła o 360 członków . Cieszę się, że nasze szeregi zasiliło wielu wartościowych miłośników wędkarstwa.. Wśród nich są tacy, którzy przez wiele lat swojej przynależności do PZW stanowili o jego sile i możliwościach rozwojowych. Wierzę, że wszyscy razem zadbamy o tworzenie przyjaznej i koleżeńskiej atmosfery we wszystkich formach aktywności związkowej Koła PZW nr 126 „POLICJA”.

Niewątpliwy dorobek i wymierne sukcesy Kola w latach 2013 – 2016 są wynikiem zaangażowania w pracy na rzecz Związku wielu Kolegów za co Im w imieniu całego Zarządu serdecznie dziękuję.


Zarząd Koła PZW nr 126 „Policja”